Mediu

Aer cu porția în Sudul Capitalei: Groapa Vidra revine la Curtea de Apel după mii de plângeri sufocate în miros de gunoi!

Locuitorii din Sudul Capitalei, exasperați de mirosurile insuportabile provenite de la groapa de gunoi Vidra, au atacat în instanță autorizația integrată de mediu a operatorului EcoSud SA.

Asociația Civică Iar Miroase invită cetățenii să participe vineri, 26 iunie, la o nouă ședință de judecată la Curtea de Apel București.

„Nu este doar încă un termen într-un dosar. Este despre aerul pe care îl respirăm, despre comunități ținute prea mult timp în mirosuri greu de suportat și despre dreptul nostru de a cere ca legea să fie respectată.

Prezența voastră contează. Nu pentru spectacol, ci pentru a arăta că în spatele acestui proces există oameni reali: familii, copii, vârstnici, oameni care trăiesc zi de zi cu efectele activității acestui depozit”, transmite organizația neguvernamentală pe rețelele de socializare.

Demersul juridic inițiat de Asociația Iar Miroase vine după mii de sesizări și petiții transmise autorităților de-a lungul anilor, fără ca problema poluării și a mirosurilor neplăcute să fie rezolvată.

Groapa de gunoi Vidra. Foto: FB/ Asociaţia Iar Miroase

Cererea pentru suspendarea autorizației, respinsă de Tribunalul București

Mișcarea civică din sudul Capitalei a deschis două procese împotriva Eco Sud: unul pentru anularea autorizaţiei integrate de mediu şi unul pentru suspendarea actului administrativ, până la o hotărâre definitivă privind legalitatea sa.

Cererea de suspendare a fost respinsă de magistrații Tribunalului București, la începutul lui aprilie 2025, însă organizația a atacat decizia. Recursul se judecă vineri, 26 iunie, de la ora 11:00, la Curtea de Apel București.

Veniți la Curtea de Apel. Să se vadă că nu suntem puțini, că știm ce respirăm și că nu renunțăm.Asociația Iar Miroase, Sursa: Facebook

În cererea de chemare în judecată, Asociaţia Iar Miroase a reclamat o serie de probleme majore, printre care: emiterea autorizaţiei fără evaluarea impactului asupra mediului şi fără o consultare publică reală, precum şi manipularea datelor privind capacitatea depozitului de către Agenţia pentru Protecţia Mediului Ilfov.

Tribunalul București a respins cererea în aprilie 2025, apreciind că reclamanta nu a dovedit „o pagubă iminentă” şi că problemele de legalitate invocate ar trebui analizate în procesul principal, care vizează anularea autorizaţiei, se precizează în motivarea instanţei, consultată de Buletin de Bucureşti.

85% din deșeurile generate în Capitală ajung la groapă netratate

Doar 15% din deșeurile generate în Capitală, care ajung la groapa de gunoi, sunt tratate, potrivit unui control tematic desfășurat de Garda de Mediu, la începutul lunii septembrie 2025, după cum a relatat Buletin de București aici.

În plus, Capitala rămâne cu mult în urma țintelor de reciclare. Mai exact, doar 12% din deșeurile generate în București sunt și reciclate, când ținta este de 50%, transmitea instituția la acel moment.

Controlul Gărzii de Mediu a fost efectuat în perioada 3-12 septembrie și a vizat trei indicatori:

  • procentul de atingere a țintei de reciclare
  • procentul de deșeuri netratate, dar depozitate
  • procentul de deviere de la groapă

Comisarul șef al Gărzii de Mediu, Andrei Corlan, a adus în discuție nevoia unei „soluții noi și sistemice”, fără a da detalii despre ce ar presupune aceasta:

„Bucureștiul pierde enorm în cursa reciclării, cu costuri financiare și de mediu care ajung să fie plătite tot de cetățeni. Aplicăm sancțiuni contravenționale, pentru că așa cere legea de gestionare a deșeurilor, dar devine limpede că avem nevoie de o soluție nouă și sistemică, dacă vrem să recuperăm decalajele în sectorul reciclării deșeurilor și economiei circulare.”

Groapa de gunoi Vidra: mii de sesizări, nicio soluție

Groapa de gunoi Vidra este arătată cu degetul de ani zile de locuitorii din localitățile Vidra, Sintești, Berceni și Popești Leordeni ca fiind o sursă pregnantă de poluare și mirosuri neplăcute puternice, în zonă, depozitarea gunoaielor făcându-se neconform.

Așa a luat naștere aplicația IarMiroase, un proiect menit să pună presiune pe autorități să stabilească în mod oficial sursa mirosului și riscurile la care sunt supuși cetățenii. Platforma facilitează transmiterea de sesizări către instituțiile responsabile să rezolve aceste probleme: Direcția de Sănătate Publică (DSP) Ilfov și Garda Națională de Mediu Ilfov, după cum a explicat Buletin de București aici.

Potrivit locuitorilor zonei, mirosul devine insuportabil mai ales pe timpul nopții, existând momente în care cetățenii au trimis chiar și câte două sesizări pe minut.

Mai mult, în zonă, cetățenii riscau deschiderea unei noi gropi de gunoi, pe care însă au reușit să o împiedice, după ce mai multe plângeri au condus la revocarea unei hotărâri a Consiliului Județean Ilfov. Documentul reglementa modul în care ar fi urmat să fie făcute expropierile pentru obținerea spațiului necesar construirii complexului.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button