Actualitate

După ani de blocaje, A0 vede lumina de la capătul tunelului. Bucureștiul ar putea fi ocolit complet

Lucrările la drumul care ar fi mană cerească pentru cei care nu vor să ia în plin tot traficul din Capitală ca s-o traverseze au început în 2019. După o intârziere de „doar” patru ani, Autostrada Bucureștiului A0 ar putea fi data în folosință tocmai la anul.

Cel mai întârziat lot este Joița-Corbeanca, lotul 1 Nord. Chiar dacă termenul de finalizare era în toamna acestui an, lotul este construit abia în proporție de jumătate. Motivele întârzierilor sunt diverse, de la probleme juridice și contestații și probleme cu exproprierile, până la problemele financiare ale constructorilor italieni Pizzarotti & Tirrena Scavi.

S-a lucrat lent și la Lotul 3 Afumați-Cernica, unde au existat întârzieri la autorizații și exproprieri.

Care ar fi termenele estimative de deschidere

Lotul Nord I, DJ601 – DN1 (Corbeanca) este cel mai întârziat. Deși ar fi trebuit să fie gata anul acesta, sunt slabe șanse să se întâmple asta. Lotul Nord III, de la Afumați la Cernica, este deschis parțial

Până la încheierea lucrărilor pe lotul 3 (Afumați-Pantelimon) sectorul de autostradă construit de UMB nu va avea descărcare și ca atare circulația nu va putea fi deschisă pe acesta, a declarat șeful CNAIR, Cristian Pistol.

Cel mai avansat tronson este Nord IV, care e aproape gata. Nu poate fi, însă, folosit momentan. 

Avem, însă și lucrări terminate încă de doi ani. Unele dintre ele, complet inutile, cum ar fi podul peste A0 care face legătura între două câmpuri. Și asta pentru că proiectul a fost schimbat, astfel că șoseaua care urmează să fie construită nu va mai ajunge la pod.

Sursa foto: Cristian Pistol/Facebook
Sursa foto: Cristian Pistol/Facebook

Construcția a costat vreo patru milioane de lei, aproximativ un milion de euro, iar de când a fost terminată a început să se și strice pe ici, pe colo, așa că firma constructoare a trebuit să intervină și să repare stricăciunile. În plus, se face și un soi de mentenanță. Pentru că se află în administrarea Companiei de Drumuri, echipele îl întrețin, îl curăță și îl și deszăpezesc, chiar dacă podul este inutil.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button