Traseism extrem în PNL: Ilie Bolojan a numit la șefia filialei Ialomița un senator inventat de Diana Șoșoacă!

Liderul PNL, Ilie Bolojan, a schimbat conducerile unor organizații județene care nu îi sunt obediente, reușind performanța de a sări din lac în puț, cum este cazul de la Ialomița.
Printre cei care au fost demiși, în această săptămână, de la conducerea unor organizații județene de către liderul Ilie Bolojan se numără și primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare.
El a fost înlocuit la șefia filialei PNL Ialomița de senatorul Adrian Peiu, cel care a intrat în Parlament, în 2024, pe listele partidului SOS condus de Diana Șoșoacă, iar din 29 aprilie 2026 este liderul grupului parlamentar PACE-Întâi România. Numai că CV-ul lui Adrian Peiu nu există pe site-ul Senatului, ceea ce ridică mari semne de întrebare.
CV-ul de succes al lui Adrian Peiu: Școlit de Ponta, luat în brațe de Simion, inventat de Șoșoacă și promovat de Bolojan
PUTEREA a semnalat încă din decembrie 2024 că un modest antrenor de fotbal și fost observator a ajuns senator de Ialomița pe lista SOS – partidul controlat de Diana Șoșoacă.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/06/PEIU-2013-CIORANI-ultimul-dreapta-sus-in-trocou-rosu-1024x576.webp)
Vezi și: Cine este antrenorul și observatorul de fotbal care a ajuns senator SOS de Ialomița
Trebuie precizat că Adrian Peiu este un traseist politic de top. După alegerile locale din 2020, Peiu a fost ales consilier local la Urziceni pe listele Pro România, condus atunci de Victor Ponta, dar a fost exclus din partid, înscriindu-se ulterior în AUR.

Dar și din AUR a fost dat afară și s-a înscris în SOS, partidul condus de Diana Șoșoacă, candidând, fără succes, pe 9 iunie 2024, pentru șefia CJ Ialomița, după care a ajuns senator SOS de Ialomița.
Dar a plecat și din SOS, iar din 29 aprilie 2026 este liderul grupului parlamentar PACE-Întâi România. De ieri, Adrian Peiu a trecut în barca liberalilor, fiind promovat de Ilie Bolojan la șefia organizației județene PNL Ialomița. Așadar, viitorul liberalilor din Ialomița este pe mâini sigure!


